1 milyon 250 bin öğün için dev ihale sonuçlandı: SAÜ'de öğrenci yemeğinin maliyeti belli oldu
1 milyon 250 bin öğünlük ihaleSakarya Üniversitesi Rektörlüğü Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Servise Hazır Yemek Hizmeti Alım İşi” ihalesinin sonucu belli oldu.
20 Temmuz 2026 tarihinde gerçekleştirilen ve 2026/1002808 ihale kayıt numarasını taşıyan ihalede, sözleşme Şafak Catering Gıda Turizm Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ile MG Profesyonel Yemek A.Ş. İş Ortaklığı ile imzalandı.
İhalenin sözleşme bedeli 211 milyon 474 bin 418,67 TL olarak açıklandı. İhale için belirlenen yaklaşık maliyet ise 345 milyon 270 bin 294,17 TL oldu.
Bir öğünün ortalama maliyeti 169,18 TLİhale kapsamında 1 milyon 250 bin öğün/adet yemek hizmeti alınacak. Hizmet, Sakarya Üniversitesi yemekhaneleri ile bağlı fakülte ve yüksekokullarda gerçekleştirilecek.
Sözleşme bedeli üzerinden yapılan hesaplamaya göre bir öğünün ortalama maliyeti yaklaşık 169,18 TL'ye denk geliyor.
İhale dokümanında üniversitenin günlük yemek ihtiyacının ortalama 3 bin 521 öğün olduğu belirtilirken, yükleniciden en az 1.600 öğünlük günlük üretim kapasitesine sahip olması istenmiş.
12 firma geçerli teklif verdi, en yüksek teklif 328,5 milyon TLSakarya Üniversitesi’nin yemek ihalesinde 12 firma teklif sundu. İhalede verilen en düşük teklif 211 milyon 474 bin 418,67 TL, en yüksek teklif ise 328 milyon 536 bin 901,07 TL oldu.
Ayrıca ihale için belirlenen yaklaşık maliyet 345 milyon 270 bin 294,17 TL olarak açıklandı. Böylece kazanan teklif, yaklaşık maliyetin yaklaşık 133,8 milyon TL altında gerçekleşti.
Hizmet 1 Eylül’de başlayacakSözleşmeye göre yemek hizmetinin 1 Eylül 2026'da başlayıp 20 Ağustos 2027'de sona ermesi planlanıyor.
İhaleye çok sayıda firma teklif verirken, dokümanda 12 firmanın geçerli teklif sunduğu görülüyor. İhale sonucunda Şafak Catering Gıda ve MG Profesyonel Yemek İş Ortaklığı en düşük geçerli teklif olan 211,47 milyon TL bedelle ihaleyi aldı.
Öğrencinin ödeyeceği tutar 50 TL olacakİhale kapsamında bir öğünün ortalama maliyeti 169,18 TL olarak hesaplanırken, öğrencilerin bu yemek için 50 TL ödeyeceği, kalan maliyetin ise devlet tarafından sübvanse edileceği belirtildi. Böylece yemek hizmetinin maliyeti ile öğrencinin ödeyeceği tutar arasındaki fark kamu desteğiyle karşılanmış olacak.
Kaynak: RSS